منتخب: حضرت زینب

از ولایت حضرت علی و حضرت زهرا
پرش به:ناوبری، جستجو

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا أباعبدالله السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) کفواً أحد است. حضرت زهرا (علیهاالسلام) کفواً خلقت است. به اولیای امور کار نداشته باشید. بر عمر و ابابکر لعنت کنید.

گفتار متقی [۱]

دانلود صوت

اربعین یعنی روز فتح ولایت، نه این اربعینی که ما می‌گیریم و می‌رویم لای زن‌ها و مردها، می‌گوییم و می‌خندیم! عاشورا و اربعین برای این‌است‌ که ما آمرزیده شویم؛ لکه اشکی برای امام حسین (علیه‌السلام) بریزید و آمرزیده شوید، آهی برای حضرت زینب (علیهاالسلام) بکشید و آمرزیده شوید. روز اربعین بیایید با امام حسین (علیه‌السلام) و زینب کبری (علیهاالسلام) عهد کنید که گناه نکنید.

اگر در حرم حضرت زینب (علیهاالسلام) یا حضرت رقیه (علیهاالسلام) رفتید، مثل هنده باشید، تمام هوا و هوس دنیا را از دلتان بیرون کنید تا اتصال شوید؛ بگویید زینب‌جان! آن دست ولایتی که برادرت بر قلبت گذاشت، اشاره کن آن دست را بر قلب ما هم بگذارد، تا تمام لذت‌های عالم گندیده از دلتان بیرون رود؛ آن‌وقت بفهمید لذت ولایت چیست؟! وقتی یک علی گفتید، تمام لذت خلقت در کالبد بدن‌تان می‌آید. سوغات، اتصال به ولایت بیاورید، سوغاتیِ من این‌است. اگر شما سرمایه ولایت از حضرت زینب (علیهاالسلام) و حضرت رقیه (علیهاالسلام) گرفتید، در این دنیا و آن دنیا سرمایه به هم زدید. تو را به خدا، آن‌جا اتصال به ولایت را بخواهید، محبت شما پیش حضرت زینب (علیهاالسلام) و حضرت رقیه (علیهاالسلام) باشد، اتصال‌تان قطع نشود.

ببین حضرت زینب (علیهاالسلام) چه کار می‌کند؟ برادرش به او گفته خواهرجان! باید در دروازه کوفه و شام خطبه بخوانی! پرچم یزید و معاویه را بِکَنی و پرچم پدرمان علی (علیه‌السلام) را نصب کنی! زینب (علیهاالسلام) فرمود: برادر! امرت را اطاعت می‌کنم. حضرت زینب (علیهاالسلام) رفت؛ اما شام را ویرانه کرد؛ پرچم شرک و نفاق را کَند، پرچم توحید را نصب کرد.

قدری که به نزدیکی کربلا رسیدند، تربت امام حسین (علیه‌السلام) بو دارد، سکینه خیلی باهوش بوده، بوی تربت امام حسین را می‌شنود. این مشام چه مشامی است؟! گفت:

بوی خوشی می‌وزد اَندر مشامعمه! مگر این سرزمین کربلاست؟!

حالا جابر‌بن‌عبدالله انصاری غسل کرده، قدم‌هایش را کوچک برمی‌دارد؛ چون‌که از پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) شنیده: هر کسی امام حسین (علیه‌السلام) را زیارت کند، هر قدمش، ثواب حجّ و عمره دارد. حجّ و عمره می‌خواهد! رفقای عزیز! ولایت این‌قدر بالاست که همه ما اشتباه داریم! بیایید اشتباه نداشته باشید. به ذات خدا قسم، اگر فرسخ‌ها راه بود، هزار قدم را یک قدم می‌کردم و روی قبر امام حسین (علیه‌السلام) می‌افتادم. خدا می‌داند آن سفری که به کربلا رفتم، قبر آقا امام حسین (علیه‌السلام) این‌جا بود و قبر آقا ابوالفضل (علیه‌السلام) آن‌جا، روی آن افتادم؛ قدری از این بو می‌کردم و قدری از آن. من حسین (علیه‌السلام) می‌خواهم نه ثواب! ثوابِ بی‌محبت علی (علیه‌السلام)، ثواب نیست، جزاست. تازه مثل شیطان شدی که گفت مُزد عبادتم را بده! خجالت بکش! مُزد می‌خواهی چه کنی؟! خدا و قرآن را بخواه! امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) و زهرای عزیز (علیهاالسلام) را بخواه، امام حسن (علیه‌السلام) و امام حسین (علیه‌السلام) را بخواه!

وقتی جابر سرِ قبر آقا امام حسین (علیه‌السلام) رسید، قدری فریاد کشید، حسین، حسین کرد و گفت: آقاجان! من با شهدای تو شریک هستم. عطیه گفت: جابر! وای بر تو! چه می‌گویی؟! این‌ها دستان‌شان جدا شده! سرهایشان جدا شده و بر روی نیزه است! بدن‌هایشان زیرِ سُم اسب رفته! تو با این‌ها شریک هستی؟! جابر قسم خورد و گفت: از دو لب پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) شنیدم: کسی‌که به عمل قومی راضی باشد، جزء آن قوم است. من به عمل این‌ها راضی هستم. یک‌وقت دیدند صدای قافله می‌آید، عطیه گفت: جابر! بلند شو! حضرت زینب (علیهاالسلام) و اهل‌بیت آمده‌اند.

حالا که به کربلا رسیدند، ولایت بو دارد. حضرت زینب (علیهاالسلام) زمین را بو کرد و گفت: این‌جا قبر برادرم است، روی قبرش افتاد. صدا زد: برادر! همه‌جا امرت را اطاعت کردم؛ اما حسین‌جان! بچه‌هایت را به من سپردی، گفتی: خواهر! همه را به خدا و بچه‌هایم را به تو می‌سپارم، همه را آوردم! وقتی بچه‌هایم شهید شدند، از خیمه بیرون نیامدم، گفتم شاید تو خجالت بکشی. حسین‌جان! سراغ رقیه را از من نگیر، من نتوانستم او را بیاورم؛ او را در شام گذاشتم. برادر! وقتی همه محمل‌ها آماده حرکت بود، کوتاهی نکردم، سرِ قبر رقیه رفتم و با او خداحافظی کردم، گفتم: عزیزم! بلند شو! می‌خواهیم برویم! عزیزم! من جواب پدرت را چه بدهم؟! شما را دست من سپرده! رقیه‌جان! نمی‌گذارم تنها باشی! هر جور باشد پیشت خواهم آمد، این خواسته من است.

وقتی حضرت زینب (علیهاالسلام) به مدینه برگشت، خدا یزید را لعنت کند، گفت: مدینه را غارت می‌کنم؛ عبدالله به حضرت زینب (علیهاالسلام) گفت: کجا می‌خواهی بروی؟ شام یا مصر؟ حضرت زینب (علیهاالسلام) قدری فرسوده شده بود، گفت: عبدالله! من در شام اسیر بودم، نمی‌خواهم آن‌جا را ببینم؛ اما به رقیه قول دادم، پیش او بروم. در بیابان‌های اطراف شام یک آبادی بود، حضرت زینب (علیهاالسلام) چندین سال آن‌جا کنار حضرت رقیه (علیهاالسلام) زندگی کرد، تا از دنیا رفت. این‌ها دارند با هم عشق‌بازی می‌کنند. حضرت رقیه (علیهاالسلام) باید در آن باراندازِ شام دفن شود، تا صدها میلیارد مردم بیایند و آمرزیده شوند. قبر این‌ها رحمةٌ لِلعالمین است؛ این‌ها که قبر ندارند، محلی است، شما می‌روید زیارت می‌کنید؛ اما باید با ولایت بروید. دل وقتی ولایتی شد، ولایت به شما می‌چسبد؛ نه غیر ولایت. اگر صدها میلیارد به شما بدهند و بگویند عمر خوب است، می‌گویید عمر بد است و به دلتان نمی‌چسبد؛ اسم امام حسین (علیه‌السلام) می‌آورید و اشک می‌ریزید؛ آن‌وقت به دلتان می‌چسبد.

هیچ چیزی قدرتش مطابق گریه بر امام حسین (علیه‌السلام) نیست. جهنم عذاب است، گریه امام حسین (علیه‌السلام) رحمت است؛ می‌چکد در جهنم، خاموش می‌شود؛ اما گریه شما، گریه رحمت باشد، نه عقده؛ ما باید گریه کنیم که چرا توهین به امام حسین (علیه‌السلام) شد؟! توهین به حضرت زینب (علیهاالسلام) شد؟! اگر امام‌زمان (عجل‌الله‌فرجه) برای حضرت زینب (علیهاالسلام) گریه می‌کند و می‌فرماید صبح و شام گریه می‌کنم، اگر اشک چشمم تمام شود؛ خون گریه می‌کنم؛ والله! کل خلقت گریه می‌کند. زینب (علیهاالسلام) ارزشش این‌است!

گریه یک جنبه ولایتی دارد، ما باید بیچارگی خودمان را ببینیم و بگوییم: حسین‌جان! ما بیچاره‌ایم! عاشورا نبودیم که جان‌مان را فدایت کنیم، زینب‌جان! نبودیم که از تو حمایت کنیم؛ حالا کاری که نمی‌توانیم بکنیم، بیچاره بیچاره‌ایم! گریه می‌کنیم تا امام‌زمان (عجل‌الله‌فرجه) بیاید و احقاق حق از دشمنان مادرت زهرای عزیز (علیهاالسلام) کند؛ این گریه، اتصال به ولایت است. [۲]

[ فهرست فرمایشات منتخب ]

یا علی

  1. سخنرانی درباره حضرت زینب ۷۵ (دقیقه 30 )
  2. کتاب افشای احکام و سخنرانی تذکر از عبادت 86 و درباره حضرت زینب 75 و انسان، تکامل، اطاعت 73 و نیمه شعبان 75 و توحید 73 و اربعین حسینی 78 و 81 و 80 و 87 و 83
حاج حسین خوش لهجه نابغه ولایت؛ حاج حسین خوش لهجه