منتخب: مجلس امام‌حسین

از ولایت حضرت علی و حضرت زهرا
(تغییرمسیر از منتخب: مجلس امام حسین)
پرش به:ناوبری، جستجو

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا أباعبدالله السلام علیکم و رحمة‌الله و برکاته

امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) کفواً أحد است، حضرت‌زهرا (علیهاالسلام) کفواً خلقت است. به اولیای امور کار نداشته‌باشید. بر عمر و ابابکر لعنت کنید.

گفتار متقی[۱]

روایت داریم: امام‌صادق (علیه‌السلام) همیشه روضه‌خوانی می‌کرد به‌خصوص دهه‌محرّم. همین‌طور حضرت روی زانوی مبارکش می‌زد، گریه می‌کرد و فقط می‌گفت: جدّم را کشتند! جدّم را کشتند! امام‌صادق (علیه‌السلام) می‌فرماید: دور هم جمع می‌شوید حرف ما را بزنید، ما به این مجلس غبطه می‌خوریم. امام دارد شما را راهنمایی می‌کند، می‌گوید: اگر من نیایم، غبطه می‌خورم به آن مجلس که چرا من در آن‌جا نیستم. مگر نگفتیم که امام در تمام ماوراء هست؟ دارد به تو می‌گوید که اگر مجلس ولایتی بود، غبطه بخورید و در آن‌جا حاضر شوید! برای آن مجلس آماده شوید!

جوانان‌عزیز! فدایتان بشوم، روی این حرف‌ها یک‌قدری فکر کنید! دست از مجلس امام‌حسین (علیه‌السلام) برندارید! خدا حاج غلام‌حسین شیرازی را رحمت کند! می‌گفت؛ مجلس امام‌حسین (علیه‌السلام) که بوق و مَنتشا ندارد. بیشتر کارهای ما در بوق و مَنتشاست، قار و قور می‌کنیم. ببین، چه‌خبر است؟! ساعت دوازده است، من یک‌وقت می‌بینم که نمی‌گذارند بخوابم، از بس‌که دارند قار و قور می‌کنند. این‌که حضرت می‌فرماید من غبطه می‌خورم، ما باید بنشینیم تمرین ولایت کنیم. دارد حالی تو می‌کند که تو هم باید غبطه بخوری، اگر یک‌روز کار داری، دلت آن‌جا باشد. اگر یک‌روز نرسیدی بروی، دلت آن‌جا باشد. مبادا طوری بشود که این مجلس خدای‌نخواسته، خدای‌نخواسته، تعطیل شود.

فدای این مجلس بشوم که به خلق اتّصال نیست و فقط می‌گوید حسین! فقط می‌گوید علی! خاکش شفاست! این‌قدر عظمت دارد که ملائکه آسمان گریه می‌کنند و به پیشگاه اقدس الهی خواهش و التماس می‌کنند که ما نمی‌خواهیم نزول کنیم، بلکه می‌خواهیم بالا برویم، اجازه بفرما که به مجلس امام‌حسین (علیه‌السلام) نازل شویم. آن‌ها باید با اجازه کار بکنند، مثل ما که نیستند، آن‌وقت خدا اجازه به آن‌ها می‌دهد، در مجلس امام‌حسین (علیه‌السلام) می‌آیند، می‌بینند تمام شده، حالا پَرهایشان را به سینه‌های دیوارها می‌مالند و بعد در آسمان پرش می‌کنند و می‌گویند: «مَن مِثلی؟!» کیست مثل ما که متبرّک شدیم به مجلس عزای امام‌حسین (علیه‌السلام)؟! ماییم که پرهایمان را به سینه دیوار مجلس حسین (علیه‌السلام) مالیدیم. این یعنی‌چه؟ یعنی می‌گویند: ای‌خدا! ما مجلس حسین (علیه‌السلام) را امضا کردیم و در آن آمدیم. حالا شما که در این‌جا حاضر شدی، خدا چه‌کارت می‌کند؟ تو که این‌جا با مجلس امام‌حسین (علیه‌السلام) نجوا کردی، تو که کمک کردی، حرف زدی، حضرت‌زهرا (علیهاالسلام) اسمت را می‌نویسد. آخر، من چه‌چیزی دارم می‌گویم؟ باباجان! در روایت می‌گوید: اگر در قلم‌دان یک‌نفر ظالم مرکّب ریختی، تا زمانی‌که این ظالم با آن می‌نویسد، پای تو گناه می‌نویسند. والله! بعضی از مجلس‌ها همان‌است؛ کمک به آن، همان‌است.

عزیزان من! اگر دیدید جایی تأیید خلق است و امام‌حسین (علیه‌السلام) را پرچم مقصد خودشان کرده‌اند، آن‌جا نروید! خدا راه را برای ما باز کرده، می‌گوید: برو گوشه‌ای بنشین و «یا حسین» بگو و لکّه‌اشکی بریز! خدا از سر گناهان گذشته و آینده‌ات می‌گذرد.

زهرای‌عزیز (علیهاالسلام) از مجلس ولایت خیلی خوشش می‌آید! چقدر افراد به مکّه می‌روند؛ اما به مجلس ولایت نمی‌آیند! تو می‌روی مکّه؛ اما حیوانی! مگر نبود که امام‌سجاد (علیه‌السلام) به آن‌شخص نشان داد که تمام حاجیان به‌غیر از امام و غلامش و شترش حیوان بودند؟! مکّه آیینه امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) است، نقش شما در آن می‌افتد؛ کارهایی که امر خدا و ولایت بوده و انجام نداده‌اید، نقش و جاذبه‌اش در وجودتان است؛ گناهان و بی‌امری‌هایی که کرده‌اید، روی ولایت را سدّ کرده؛ حالا در مکّه نقشه‌برداری می‌شود و عکس آن می‌افتد؛ اما در مجلس امام‌حسین (علیه‌السلام)، حقیقت دین که پذیرش ولایت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) است به ما تزریق می‌شود و از دنیا و اهلش فارغ می‌شویم. در این جلسه درباره نقش امری امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) صحبت می‌شود؛ اما در جلسات دیگر نقش خلقی امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) را تعریف و تبلیغ می‌کنند؛ یعنی او را خلق حساب می‌کنند و برایش مشابه درست می‌کنند.

می‌خواهم شما بعد از من، مجلس امام‌حسین (علیه‌السلام) را نگه‌دارید و خسته نشوید! روایت داریم: اگر کسی چیزی برای مجلس امام‌حسین (علیه‌السلام) می‌دهد و آن‌را ترک کند، پشت‌پایش را می‌خورد؛ چون امام می‌خواهد این مجلس که نگه‌داریِ امر زهراست، باقی بماند! نگه‌داری مجلس امام‌حسین (علیه‌السلام) به این‌است که یکی خودش بیاید، یکی پول بِدهد و یکی هم مجلس ولایت را بخواهد. رفقا! وصیّ‌ام حاج‌ابوالفضل را رها نکنید! من قبولش دارم، برای جلسه جانش را فدا می‌کند. خدا می‌داند برای مجلس امام‌حسین (علیه‌السلام) پَر می‌زند، نسبت به جلسه مدیریت بالخصوص دارد و امین است. [۲]

فهرست فرمایشات منتخب

یا علی

حاج حسین خوش لهجه نابغه ولایت؛ حاج حسین خوش لهجه