منتخب: شام غریبان

از ولایت حضرت علی و حضرت زهرا
(تغییرمسیر از منتخب: شام غربیان)
پرش به:ناوبری، جستجو

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا أباعبدالله السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) کفواً أحد است. حضرت زهرا (علیهاالسلام) کفواً خلقت است. به اولیای امور کار نداشته باشید. بر عمر و ابابکر لعنت کنید.

روضه شام غربیان متقی

دانلود صوت

روایت داریم: دم غروب حسین ما را شهید کردند، همان‌وقت هم سرها را جدا کردند و در آب فرات شُستند. [۱] وقتی شمر «خدا لعنتش کند!» سرِ امام حسین (علیه‌السلام) را جدا کرد، خولی به او گفت: ای شمر! سر را به من بده، تا پیش یزید ببرم، هر چه جایزه گرفتم، با هم نصف می‌کنیم. ببین این‌ها چقدر یزید را می‌خواهند! وقتی خولی به شام رسید، شب شده بود؛ نمی‌خواست آن‌موقع سر را پیش یزید ببرد؛ برای همین به خانه‌اش برد؛ به اصطلاح خودش آن را مخفی کرد و در تنور گذاشت که آسیبی به آن نرسد و زنش هم نفهمد.

وقتی زن خولی بیرون آمد، یک‌دفعه دید که انگار آن‌جا وصل به آسمان است، از تنور نور می‌آید، هودجی هم از آسمان پایین آمد، دید حضرت زهرا (علیهاالسلام) با چند زن مُجلله، حوا، مریم و آسیه، شاید خدیجه هم بوده، پایین آمد؛ سر را به سینه چسباند، مرتب می‌گفت حسین! حسین! عزیز من! چه کسی سرت را از بدنت جدا کرد؟! قدری نوحه‌سرایی کرد. زن خولی فریاد کشید؛ بالای پشت‌بام رفت و مرتب داد می‌زد: ای مردم! بیایید! شوهرم خولی، پسر پیامبر؛ یعنی حسین را کُشته است! به خولی هم گفت: ای مرد! قسم به خدا که دیگر پیش تو نخواهم آمد! من از تو جدا شدم. تو مسافرت رفتی، چه کار کردی؟! سر پسر پیامبر را برایم هدایا آوردی؟! پیراهنش را چاک داد و موهایش را کَند. [۲]

امشب شام غریبان است، من یک شام غریبان برایتان بگویم:

زینب پریشان استشام غریبان است
زهرا نگران استشام غریبان است
سکینه نگران استشام غریبان است
سکینه گریان استشام غریبان است
آسمان گریان استشام غریبان است
عرش خدا گریان استشام غریبان است
ریگ بیابان گریان استشام غریبان است
امام‌زمان گریان استشام غریبان است
زهرا پریشان استشام غریبان است
رسول‌الله گریان استشام غریبان است
خلقت گریان استشام غریبان است[۳]

[ فهرست فرمایشات منتخب ]

یا علی

  1. اربعین حسینی 78
  2. اربعین 90 و اربعین 83
  3. عاشورای 84
حاج حسین خوش لهجه نابغه ولایت؛ حاج حسین خوش لهجه