منتخب: سیزده فروردین

از ولایت حضرت علی و حضرت زهرا
پرش به:ناوبری، جستجو

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا أباعبدالله السلام علیکم و رحمة‌ الله و برکاته

امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) کفواً أحد است. حضرت‌ زهرا (علیهاالسلام) کفواً خلقت است. به اولیای امور کار نداشته‌ باشید. بر عمر و ابابکر لعنت کنید.

گفتار متقی[۱]

(قبلاً گفتیم که) امام‌ صادق (علیه‌السلام) عید نوروز را تأیید کرد و فرمود: این صفات‌ الله جمشید است؛ اما سیزده تکذیب می‌شود. امام فرمود: مبنای سیزده این‌ است که این‌ها درخت‌پرست بودند، درخت‌های سپیدار را می‌پرستیدند. این درخت‌ها خشک شد، گفتند: می‌دانید چرا؟ این نبیّ از بس‌که به ما گفت از این درخت دست بکشید! درخت قهر کرده‌ است. رفتند پیامبر خدا را گرفتند و پای این درخت، سرش را بریدند و بعد به تفریح رفتند. سرِ پیامبر خدا را بریدند که درخت با آن‌ها صلح کند. حالا شما ببین، روز سیزده باید چه‌کار کرد؟ من روز سیزده سرِ کار می‌رفتم. حاج‌ شیخ‌ عباس دستور می‌داد که سرِ کار بروید! تمام این بازار می‌بستند، من همین‌طور خسته می‌شدم. یک‌ نفر نبود که از توی بازار ردّ شود. همه از شهر بیرون می‌رفتند؛ پس سیزده خیلی تکذیب شده؛ اما عید تکذیب نشده‌است.

حالا عید چطور است؟ ما باید همین‌طور که عید می‌گیریم، دنبال یک عید دیگر هم باشیم. متوجّهید؟! این عید را که می‌گیرید، یک عید دیگر هم از خدا بخواهید و بگویید: خدایا! الآن که نوروز است، ما به آن عید هم برسیم.

عید ما روزی بُوَد، از مشرکین اسمی نباشدعید ما روزی بُوَد از منافقین اسمی نباشد

عید ما روزی بُوَد، آن مهدی موعود (عجل‌الله‌فرجه) بیاید، آن‌روز، عید ماست. اما نوروز را هم باید عید بگیریم؛ چون‌که ببین، چقدر شست و شو می‌شود. اصلاً یک نظافتی در این خانه‌ها ایجاد می‌شود. آخر، بعضی‌ها کج‌سلیقه هستند. هر چیزی که ائمه‌ طاهرین (علیهم‌السلام) گفتند، ما باید آن‌ را بگوییم، امام‌ صادق (علیه‌السلام) آن‌را تأیید کرده‌ است. تو چه‌ کاره هستی که آن‌را تأیید نمی‌کنی؟! تازه حرف هم می‌زنی. تو از امام‌ صادق (علیه‌السلام)، عقلت بیشتر است؟! [۲]

فهرست فرمایشات منتخب

یا علی

حاج حسین خوش لهجه نابغه ولایت؛ حاج حسین خوش لهجه