منتخب: شب قدر 2

از ولایت حضرت علی و حضرت زهرا
پرش به:ناوبری، جستجو

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا أباعبدالله السلام علیکم و رحمة‌الله و برکاته

امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) کفواً أحد است. حضرت‌زهرا (علیهاالسلام) کفواً خلقت است. به اولیای امور کار نداشته‌باشید. بر عمر و ابابکر لعنت کنید.

گفتار متقی[۱]

شب‌احیاء شبی است که باید دلت را احیاء کنی! پاکیزه کن خودت را از مشرکی، از شرک. از این‌که تا حالا اشتباه کردی، خدمت به مردم نکردی، یک حاجت برادر مؤمنت را می‌توانستی برآوری برنیاوردی، دل‌یکی را شکستی، رضایت پدر و مادرت را حاصل نکردی، به قوم و خویش ندارت سر نزدی، امر را اطاعت نکردی. پاکیزه شو! از این خودت را پاکیزه کن! بیایید خودمان را اصلاح کنیم. شب‌احیاء یک گوشه‌ای بروید، یک‌ساعت، دو ساعت فارغ شوید و با خدا حرف بزنید! اول سلام به دوازده‌امام، چهارده‌معصوم (علیهم‌السلام)، به ولیّ‌الله‌الأعظم (عجل‌الله‌فرجه) بدهید. [۲]

رفقای‌عزیز! توجه بفرمایید که قدر یعنی‌چه؟ آیا قدر بوده؟ آیا اهل‌تسنن قدر دارند؟ آن‌ها احیاء می‌گیرند، خیلی هم با سوز و گداز می‌گیرند، خیلی هم انفاق دارند؛ اما توجه نکردند که قدر یعنی‌چه؟ قدر یعنی قدردانی از ولایت. ما در شب‌قدر باید قدردانی از ولایت کنیم. امشب توجه کنید که خدا به شما چه داده‌است؟ هر کدام‌تان یک گوشه‌ای بروید و یک بیتوته‌ای کنید! حالا بچه‌ها خواب می‌روند، یا بیدارند؛ شما بیتوته کن! یک اتاق جداگانه داشته‌باش! من همیشه به رفقایم می‌گویم، خانه که می‌سازید، یک اتاق هم بسازید که بتوانید آن‌جا بروید، از زن و بچه کنار بروید و بیتوته کنید! این نماز شب که این‌قدر ثواب دارد، چون از زن و بچه کنار می‌روی و می‌گویی خدا!

امشب اول چیزی که می‌خواهید بگویید: خدایا! ما را بیامرز! از سر گناه کوچک و بزرگ ما در گذر!

خدایا! خودت گفتی که شب‌قدر، شب آمرزش است.

یا امام‌زمان! این نامه اعمال ما که به دستت می‌رسد، یک قلم عفو رویش بکش! بعد، یا امام‌زمان! ما را یاور خودت قرار بده!

یا امام‌زمان! قربانت بروم! فدایت بشوم! ما پناه به تو آوردیم، ما را پناه بده! یا امام‌زمان! قربانت بروم! نسل ما نسلی باشد که یا علی بگوید.

خدایا! نسل ما را ولایی قرار بده!

خدایا! شیطان می‌خواهد خدشه به ولایت ما بزند، او را از ما دور کن! امام‌سجّاد (علیه‌السلام) فرمود: خدایا! دین ما طعمه شیطان نشود! در صورتی‌که امام‌سجّاد (علیه‌السلام) خودش دین است، دارد یاد ما می‌دهد.

خدایا! ما را کفایت کن! دست‌مان جلوی نامردها دراز نباشد!

خدایا! تو را به‌حق امام‌زمان، تتمه عمر ما را در راه خودت قرار بده!

خدایا! یا امام‌زمان! آقاجان! تو اجازه می‌دهی ما با تو حرف بزنیم. اجازه بده که ما همیشه بیاییم درِ خانه‌ات، با تو حرف بزنیم. آ ن سه چیز هم که گفتم، اول ولایت، بعد عدالت، بعد سخاوت است، امیدوارم این‌ها را هم به ما بدهد.

امیدوارم در هر خانه‌ای مریض و مریضه است، خدا لباس عافیت بپوشاند.

امیدوارم خدای تبارک و تعالی، به باطن امام‌زمان، یک نظری به ما بکند. من یک‌دفعه یک مثالی زدم: چند تا جوجه بود، تا گربه می‌آمد، این مرغ جیغ می‌کشید، این جوجه‌ها لای بال مادرشان می‌آمدند. یا امام‌زمان! ما را در پناه خودت حفظ‌کن. من بی‌رودربایستی به شما بگویم: کسی ولایت دارد که صادراتش ولایت باشد؛ یعنی این‌که از او صادر می‌شود، ولایت باشد، یا ذکرِ یا علی و یا حسین باشد، یا نجات مردم یا سخاوت یا شجاعت باشد. ببین این درخت میوه دارد، تولید دارد. تولید شما باید یا علی باشد.

خدایا! عاقبت‌تان را به‌خیر کن!

خدایا! ما را بیامرز!

خدایا! ما را از خواب غفلت بیدار کن!

خدایا! ما از آن‌ها باشیم که قدردانی از ولایت کنیم. من همیشه از خدا خواستم که خدایا! به‌من حمایت از ولایت بده!

خدایا! به همه ما حمایت از ولایت بده!

خدایا! ما از آن‌ها باشیم که امر ولایت را اطاعت کنیم.

خدایا! این یا علی یا علی را از ما نگیر! تا دم مرگ علی‌علی بگوییم و بمیریم! جان‌مان را نثار ولایت کنیم؛ نه جان‌مان را نثار لهو و لعب کنیم!

دوباره تکرار می‌کنم، امشب از خدا بخواهید که جان‌مان را فدای ولایت کنیم. فدای ولایت این‌نیست که در خیابان‌ها بریزیم، فدای ولایت یعنی فدای امر امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) کنیم، فدای امر خدا کنیم؛ این فدا کردن است. [۳]

فهرست فرمایشات منتخب

یا علی

حاج حسین خوش لهجه نابغه ولایت؛ حاج‌حسین خوش‌لهجه