منتخب: بیتوته و نجوا با ولایت 10

از ولایت حضرت علی و حضرت زهرا
پرش به:ناوبری، جستجو
بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا أباعبدالله السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) کفواً أحد است. حضرت ‌زهرا (علیهاالسلام) کفواً خلقت است. به اولیای امور کار نداشته باشید. بر عمر و ابابکر لعنت کنید.

گفتار متقی[۱]

هر کدام‌ یک اتاقی برای بیتوته داشته ‌باشید. با خودت فکر کن! بیتوته‌، شب و روز ندارد و فقط در تاریکی شب نیست. باید دست از کارهایت برداری، محبّت خلق را نداشته‌ باشی، کناری رفته باشی و یقین داشته ‌باشی. در هر حال با خدا بیتوته کن! ببین آخرش کجا می‌خواهی بروی؟ خدا می‌خواهد شما را امتحان کند که دنبال چه ‌کاری هستی؟ یک یا خدا! یا علی! یا زهرا! بگو و اتّصال پیدا کن. خدا ««مالک المُلک و تُؤتی المُلک من تشاء»»[۲] است، همه عالم مُلک خداست.

آدم اگر یک‌ شب بیتوته کند و بیتوته‌اش وصل به خدا باشد، وصل به امام ‌زمان (عجل‌الله‌فرجه) باشد، نجوا کند، به یک عالم ارزش دارد؛ من قبلاً گفته‌ام که عالم، خلق است، خلق که به تو عظمت و لذّت نمی‌دهد. اگر امام را این‌جوری شناختی که امام عزّت، شرافت و دین است و آنچه در خلقت است از آنِ امام است، اگر این ‌را فهمیدی؛ آن‌وقت عبادتت لذّت دارد. این‌قدر نجوا لذّت به ‌من داده ‌بود که به امام ‌رضا (علیه‌السلام) گفتم: آقاجان! من هم شما را می‌خواهم و هم نجوا را؛ امام‌ رضا (علیه‌السلام) هم به ‌من نجوا داد. [۳]

تو بلبل باغ ملکوتی نه از عالم خاک، تو بلبل باغ ملکوتی نه از عالم خاک؛ خدا چند روزی تو را در این دیر خراب آورده. مگر خدا مؤمن را نمی‌خواهد؟ دلم می‌خواهد امروز توجّه کنید! شما باید با این حرف‌ها نجوا کنید! اگر با این حرف‌ها نجوا کردید، به دینم، با ولایت نجوا می‌کنید. دیشب که بلند شدم و دیدم شما در آن اتاق هستید و دارید نجوا می‌کنید، گفتم: خدایا! یک چیزی به من بده بالاتر از این حرف‌ها باشد. مگر ولایت تمامی دارد؟! عزیز من! باید با این حرف‌ها نجوا کنید و شکر کنید!

گفتم، دوباره تکرار می‌کنم: شما در هر شغلی و در هر پُست و مقامی هستید، باشید، ما باید تمام آن‌ها را موقّت بدانیم. آن‌ها را باید بخواهی که اموراتت بگذرد، بخواهی زن و بچّه‌ات را هدایت کنی، تأمین کنی، بخواهی از آن کارهایت یک انفاقی بکنی، حاجت برادر مؤمن را برآوری، بخواهی مثلاً یک جوری باشد که فرزندانت دست‌شان جلوی کسی دراز نباشد، بخواهی حفظ آبروی ظاهری‌ات باشد؛ آن‌وقت شما جزء شهدایی.

من شما را مُنزویّ نمی‌کنم، هر کدام‌تان خواستید یک ماشین بخرید، گفتم ماشین نو بخرید! من از آن‌ها نیستم که بگویم پول این را بده به فقرا! به همه‌تان گفتم ماشین می‌خرید، ماشین نو بخرید! چون‌که من مقام شما را این‌قدر بالا می‌دانم، نمی‌خواهم در بین مردم سرشکسته باشید. دلم می‌خواهد شما هم این‌جا آقا باشید و هم آن‌جا، بیایید حرف بشنوید تا هم این‌جا مقام داشته باشید و هم آن‌جا. [۴]

یک دعا در کربلا از حضرت‌ عباس (علیه‌السلام) خواستم که از امام ‌حسین (علیه‌السلام) بخواهد و آن این‌که گفتم: یا ابوالفضل العباس! تو یاور امام ‌زمانت بودی، من هم می‌خواهم یاور امام‌ زمانم باشم.

خدایا! هوای ما را داشته ‌باش، گناه نکنیم.

خدایا! ما را با خودت آشنا کن!

خدایا! ولایت ما طعمه شیطان نشود.

خدایا! به‌ غیر تو، اگر در کار و بار ماست، دور کن!

خدایا! وسوسه شیطان را از ما دور کن!

خدایا! ولایت در ما تزریق بشود.

خدایا! حاجت‌هایی که از تو می‌خواهیم، اگر به ضرر ماست، برآورده نکن! خدا نکند ما امر ولایت را نفهمیم.

خدایا! کار تو نجات بشر است، آن ‌هم که می‌سوزیم، اعمال ماست.

خدایا! گناه را می‌بخشی، اما خجالتش را چه کنیم؟!

خدایا! ولایت ما را القایی کن!

خدایا! ما از آن‌ها باشیم که وقتی حضرت فرمود: بیا، برویم. [۵]

فهرست فرمایشات منتخب

یا علی
  1. تار عنکبوت ۸۵ (دقیقه ۳۵ و ۳۸)
  2. (سوره آل عمران، آیه 26)
  3. کتاب نجوا
  4. تار عنکبوت 85
  5. کتاب نجوا با ولایت
حاج حسین خوش لهجه نابغه ولایت؛ حاج حسین خوش لهجه