معرفت و ادب زیارت

از ولایت حضرت علی و حضرت زهرا
پرش به:ناوبری، جستجو

بسم الله الرحمن الرحیم

معرفت و ادب زیارت
پی‌دی‌اف دریافت
پی‌دی‌اف (نسخه موبایلی) دریافت

معرفت و ادب زیارت

اگر زیارت می‌روید باید به این شرایط بروید تا حجت خدا تو را قبول کند. اینها همه درخواست است، ما گداییم، فقیریم. آنها وقتی که محبت خودشان را به تو دادند، ما را غنی می‌کنند؛ چون محبت مافوق تمام خلقت را به تو داده‌اند، چون آنها اصل و اساسند و عالم جزء است. این شرط و شروط منحصر به زیارت امام رضا (علیه السلام) نیست. برای زیارت تمامی ائمه است؛ چرا که همه نور واحد هستند.

رفتید بارگاه ائمه معصومین (علیهم السلام)، آنجا تلفن‌خانه است. امام که اسیر خاک نیست؛ خاک اسیرش است. امام در تمام خلقت هست. مؤمن هم در قبرش نیست؛ چه برسد به امام. مؤمن می‌رود وادی السلام؛ یعنی پیش امیرالمؤمنین (علیه السلام). ملک نقاله او را می‌برد؛ پس حجت خدا در قبرش نیست، جسم علیینش هست.

هنگام تشرف به بارگاه ملکوتی ائمه معصومین (علیهم السلام) حدهایی بر گردن ما است. قبل از ورود به زیر قبه، خدا را به حق صاحب قبر قسم دهید که حد را از گردن ما بردارد، تا امام ما را بپذیرد. آنوقت جلوی روی حضرت بایستید و به ایشان عرضه کنید که آقا جان، ان‌شاءالله که خدا حد را از گردن ما برداشته است. آقا جان من چند چیز می‌خواهم:

1. خدایا، از سر گناه کوچک و بزرگ ما درگذر.

2. ای حجت خدا، ما این دفعه شناخت تو را می‌خواهیم. خودت می‌خواهی بدهی بده، از خدا هم کمک خواستی بخواه. ما تو را می‌خواهیم بشناسیم. چون جدت فرمود: «آخرالزمان، مردم می‌میرند به زمان جاهلیت و امامشان را نمی‌شناسند.» شما امام الاعظم هستید. می‌خواهیم شما را بشناسیم.

امام رضا (علیه السلام) عالم آل محمد است. زیارت امام رضا (علیه السلام) از زیارت امام حسین (علیه السلام) بالاتر است. از امام می‌پرسند چرا؟ می‌فرماید: «قبر امام حسین (علیه السلام) را هر ادیانی زیارت می‌کند؛ اما قبر امام رضا (علیه السلام) را فقط شیعه زیارت می‌کند». اگر امام رضا (علیه السلام) را شناختید، همه ائمه (علیهم السلام) را شناختید.

خدایا، به حق امام جواد (علیه السلام) ما را عارف در حق امام رضا (علیه السلام) قرار بده تا ما را بپذیرد و قبولمان کند. (گداصفت باشید. در را محکم بزنید تا زهرا (علیها السلام) بگوید برو به او بده. اگر به او نمی‌دهی، الان خودم به او می‌دهم.)

3. آقا جان این شناختی را که به ما دادی خودت حفظ کن؛ ما خلق را نشناسیم، عزت را نشناسیم، حرمت را نشناسیم، شما دوازده امام، چهارده معصوم (علیهم السلام) را بشناسیم. اگر اینها را شناختی، آنچه را که خدا خلق کرده و نکرده را شناختید.

4. امام رضا جان، قربانت بروم، فدایت بشوم، خدایا، به حق این صاحب قبر، ما با این شناخت بمیریم؛ طعمه شیطان نشود. همه می‌خواهند دین ما را ببرند. کسی نمی‌خواهد دین به ما بدهد. ما غریبیم، کسی را نداریم. تو غریب نیستی، تو کریم هستی. آدم کریم که غریب نیست. غریبی تو این است که پسرت را قبول نداشتند؛ تا حتی قوم و خویشها. حالا باید یک قیافه‌شناس، امام رضا (علیه السلام) و امام جواد (علیه السلام) را بیابان ببرد، بیل دستشان بدهد تا بگوید که ایشان پدر و پسرند. پس آقا جان، ولایت ما را حفظ کن که ما در دنیا و آخرت غریب نباشیم. از طعمه شیطان حفظ کن. خدایا، حالا که علی بن موسی الرضا (علیه السلام) داده حافظش تو هستی؛ چون می‌گویی من هدایت می‌کنم. آقا ما گریه کرده‌ایم، امام رضا (علیه السلام) داده، تو حفظ کن و هدایت کن.

5. تتمه عمرمان را در راه خودت قرار بده و راه بدعت‌گذار نباشد. خدایا، به حق صاحب این قبر، اتصالمان قطع نشود، تا قیامت داشته باشیم. پیش حضرت زهرا (علیها السلام) سربلند باشیم، دنیا ما را نبرد.

6. حمایت از ولایت کنیم، حمایت از زهرا (علیها السلام) کنیم. ما حمایت کنیم. چون آقا امام زمان (عج الله فرجه) هم همین را می‌گوید: گریه می‌کنم، عاشورا نبودم بیایم. مادر جان، یک نفر از تو حمایت نکرد. همه مسلمانها غیر مسلمان بودند. ما جوری باشیم که حمایت از ولایت کنیم، با همین عقیده بمیریم، آنوقت حمایت از کل خلقت کرده‌اید. خلقت به واسطه اینها شده. شما دارید افضل خلقت را می‌خواهید.

کسی ولایت دارد که صادراتش ولایت باشد. توفیق بده جانمان را فدای ولایت، فدای امر خدا و امیر‌المؤمنین (علیه السلام) کنیم. خدایا، ما حمایت از ولایت کنیم. حضرت زهرا (علیها السلام)، حمایت از ولایت کرد، ما شبیه ایشان باشیم. با اطاعت امر، ما را حامی ولایت قرار بده.

7. هر کجا از این دنیا رفتیم، با ولایت باشیم؛ چون که اصل، این سه چیز است: ولایت، عدالت، سخاوت.

8. خدایا، به حق صاحب این قبر، ما دستمان پیش شما و ائمه (علیهم السلام) دراز باشد، دستمان پیش خلق دراز نباشد. دست سخاوت ما را تهی نکنید، ما را کفایت کنید. خدایا، مال به ما بده، صرف امر بکنیم. خدایا، مال دنیا به ما بده. حالا که دادی آن را نگهدار تا مانند ثعلبه نشویم. سخاوت بده مالمان را در راه تو صرف کنیم؛ نه در راه گناه و لهو و لعب.

9. خدایا، پرچم امر به ما بده. توفیق بده تا تتمه عمرمان را اطاعت کنیم.

10. ای حجت خدا، ما حرف از خودمان نزنیم، مهندسی و دکتری و باد و بودش، ما را نگیرد؛ چون عده‌ای هستند که به قول خوشان علم، فلسفه، کلام، جغرافیا و عرفان می‌خوانند. می‌گویند می‌خواهند به خدا برسیم. خدایا، ما از آنها نباشیم؛ چون آنها در گمراهی هستند.

خدا به پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: «یا محمد، اگر حرف از خودت بزنی رگ دلت را قطع می‌کنم» یک لجامی به دهن ما بزن که ما حرف از خودمان نزنیم و فضولی نکنیم تا فردای قیامت گیر نباشیم. (روایت است که مؤمن باید لجام به دهانش داشته باشد)

11. خدایا، به یگانگی‌ات، ما طرفدار بدعت‌گذار نباشیم. طرفدار دین باشیم. بعد از چهارده، پانزده سال پیش پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)، مرتد و کافر شدند. مرتد و کافر، قبول نکردن امیر‌المؤمنین (صلی الله علیه و آله و سلم) است.

12. خدا، صد و بیست و چهار هزار پیامبر خلق کرده است؛ ولی پیامبر خاتم، خلق نیست. نور خداست. همه آنها تبلیغ ولایت کردند. خدایا، ما هم از آنها باشیم که تبلیغ ولایت کنیم.

13. امام رضا می‌فرماید: شروط «لا اله الا الله»، ما هستیم. اهل تسنن بی‌شروط می‌گویند، چقدر مذمت شده. ما از آنها باشیم که از شروط بگوییم.

14. خدایا، به حق صاحب این قبر، ما را سخی قرار بده. از جواد الائمه (علیه السلام) می‌پرسند که ثواب زیارت قبر پدر شما چقدر است؟ می‌فرمایند: به اندازه ثواب هفتاد حج و عمره. پرسیدند از این بالاتر هم هست؟ فرمودند: برآوردن حاجت یک مؤمن. خدایا، ما از آنها باشیم که خودمان به زیارت نرفته باشیم، دعوت داشته باشیم.

15. خدایا، ما جزء تماشاچی‌ها نباشیم که آمده باشیم تماشا کنیم. ما آمدیم که امر شما را اطاعت کنیم. اغلب مردم در آخرالزمان تماشایی هستند (حدیث حج پیامبر) خدایا، ما از آنها نباشیم.

16. خدایا، هر محبتی در دل ماست بیرون کن. محبت خودت و چهارده معصوم (علیهم السلام) را در ما تزریق کن و آن را در ما تزریق کن و آن را تا آخر برسانیم. ما را محافظت کن، مانند اسامه و طلحه و زبیر نشویم. اینها خودشان می‌آمدند؛ غیر آن است که دعوت داشته باشند، مخیر بودند. مخیر بودن به غیر امر است که دعوت داشته باشد.

17. یک نفر اهل کاشان خدمت امام صادق (علیه السلام) آمد. حضرت فرمود: دیروز نامه اعمالت نزد من آمد، همه ما خوشحال شدیم. یک همسایه داشتی، حاجت او را برآورده کردی. پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: در آخرالزمان، مردم عبادتی می‌شوند و همه جا پر شده از سواد و عبادت، خبری نیست از ولایت.

18. اگر مکه و زیارت، قبول باشد، چرا می‌گوید: در آخرالزمان یکی با دین از دنیا برود، ملائکه تعجب می‌کنند؟ چون کارهای ما مطابق امر نیست، مطابق میل خدا و رسول و ولایت؛ پس این جزا ندارد.

19. دل من را پاکسازی کن. فقط محبت خودت و ائمه (علیهم السلام) و محبین آنها در آن باشد.

20. دست ما را بگیر، دست قدرت بر سر ما بکش تا کامل شویم.

21. یک سِمتی به ما بده که کمک به امر خودت و مستضعفین کنیم.

22. ما تو را از پول و صورتهای زیبا و عزت مردمی بیشتر بخواهیم.

23. خدایا، تسلیمیت محض در برابر امام و امر امام به ما بده؛ چون و چرا نداشته باشیم.

24. عافیت در دین و دنیا و آخرت به ما بده و عاقبت امور ما را ختم به خیر گردان.

25. همانطور که ابراهیم را شیعه علی (علیه السلام) کردید، ما را هم بکنید. ما را در امر خودتان تنظیم کنید و وکیل ما شوید و ما را کفایت کنید.

26. دین ما، ولایت ما، امانت نزد خودتان نگه دارید. هر زمان که لازم شد به ما برگردانید.

27. ما را متقی کنید، ولایت را به قلبمان نازل کنید، خیر به دست ما جاری کنید.

28. فهم ولایت، یقین به ولایت، شناخت امر و توفیق و توان انجام امر را عنایت فرما.

29. من ادعایی ندارم حالا که می‌خواهید امتحان کنید بکنید؛ ولی من قبولی ندارم، خودتان رویش بگذارید. من مثل سگ دله هستم. اگر امورم را کفایت نکنید، ممکن است بروم جای دیگر؛ اگر چه جای دیگری وجود ندارد.

30. همسر خوب به ما دادید، از نسل ما محب علی (علیه السلام) بسازید.

31. خدایا، به حق داماد پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) (امیرالمؤمنین (علیه السلام)) عروسها و دامادهای خوب قسمت ما کن. اشخاصی که ما را ناراحت نکنند.

32. ای حجت خدا، شما حواله دادید خانه ما. حالا بعد از چند سال حجت تمام کردید. اگر خدای نکرده ولایتمان سقوط بکند، مخلد در جهنم می‌شویم. کاری کنید که امر ولایت افضل بر هر چیزی باشد و اگر چیزی در درون ما است که خدای نکرده حب دنیا است و یک روزی ممکن است بروز کند و افضل بر ولایت شود، از بین ببرید. حالا اشخاص را حفظ کنید تا تزلزل نداشته باشند تا ولایت آنها کامل شود.

33. اگر ناقابلم قابلم کن، اگر نجسم پاکم کن، اگر کافرم مسلمانم کن، موحد و متقی‌ام کن و مرا نگه دار.

34. آقا جان، ما را راه بده. اجازه بده با تو حرف بزنیم.

35. همه مریضها را شفا بده.

36. امام زمان ما را در پناه خودت حفظ کن و ظهور ایشان را نزدیک کن و ما را یاور ایشان قرار بده تا مادرت زهرا (علیها السلام) از ما راضی شود.

37. خدایا، به حق صاحب این قبر به ما عنایت کن تا هر کجا از دنیا رفتیم با ولایت ایشان و امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) باشیم. ما را با ایمان سالم و بدن سالم از این دنیا ببر.

38. امام رضا (علیه السلام) در نیشابور فرمودند: «لا اله الا الله حصنی، فمن دخل حصنی امن من عذابی، بشرطها و شروطها و انا من شروطها» خدایا ما به شرط «لا اله الا الله» عمل کنیم. عضو شما باشیم، نه جزء شما.

39. خدایا به حق دوازده امام، اینها را که خواستیم به ما بده.

40. شرط زیارت این است که وقتی برگردی عوض شده باشی و دیگر گناه نکنی. پس با امامت عهد کن که دیگر گناه نکنی.

یا علی

ارجاعات

حاج حسین خوش لهجه نابغه ولایت؛ حاج حسین خوش لهجه