منتخب:حب و بغض

از ولایت حضرت علی و حضرت زهرا
پرش به:ناوبری، جستجو

سخنرانی: [ حب و بغض ]

... ما یک اسلام داریم یک ایمان، یک تولی داریم، یک تبری، یک بغض داریم، یک حبّ. ما متوجه نشدیم اسلام یعنی چه، ایمان یعنی چه؟ ما متوجه نشدیم تولی چیست و تبری چیست؟ ما متوجه نشدیم بغض و حبّ چه چیزی است؟ امروز به خواست خدای تبارک و تعالی، امیدوارم که شما هم دعا کنید خدا من را کمک کند امام زمان من را کمک کند تا بتوانم این حرفها را یک قدری روشن کنم.

... پیغمبر می‌گوید: خدایا، تمام کفر با تمام ایمان روبرو شده، آیا ما متوجه شدیم این حرف یعنی چه؟ یعنی علی (علیه السلام) تمام ایمان است، یعنی ایمانِ کل خلقت است. می‌گوید: خدایا، ایمان را یاری کن. دارد حالی می‌کند، باباجان، عزیز من، علی ایمان است.

... آیا شما متوجه شدید چرا به جبرئیل، جبرئیل امین می‌گویند؟ چرا این همه ملائکه «امین بودن» ندارند، ... برای من بدبخت می‌کند که قبول کنیم. علی، یک نفسش افضل عبادت ثقلین است، علی یک ضربت زده، افضل عبادت ثقلین است، مرتب دارد علی را افشا می‌کند. مگر نیست که آن مرغ بریان کرده می‌آید، می‌گوید: بهترین خَلقت بیایند، مگر علی نمی‌آید؟ مرتب دارد علی را افشا می‌کند. چرا می‌گوید که تمام کفر و تمام دین روبرو است؟

... ما تولی و تبری را اشتباه گرفتیم. یک دوستی داریم، می‌گوییم این دوست ماست، هر کسی با او بد است می‌گوییم او بد است، این تولای ما شد، این تبری! یک قدری فکر کنید ببینید آیا ما همینطور هستیم یا نیستیم؟ تولی و تبری باید امضا پایش باشد، امضای ولایت باشد. ... این تولی و تبری در ماوراء فایده ندارد، این شخص‌پرستی است. ... تولی و تبری آن است که خدا گفته، می‌گوید: اگر عبادت ثقلین کنی، علی را دوست نداشته باشی،

اگر تولی و تبری داشته باشید، شما اشرف مخلوقات هستید. .... عزیزان من. تولی و تبری این است که ما دوازده امام، چهارده معصوم را بپذیریم و یقین کنیم و قبول داشته باشیم، مطیع امرشان باشیم، هر که با دوازده امام و چهارده معصوم مخالف است، ما با آنها بد باشیم، ما بغض آنها را داشته باشیم. آیا اینطور هستیم؟ ما هر کسی که چیزی به ما بدهد و احتراممان کند، تولی با او داریم، هر کسی هم که یک قدری مخالفتمان کند، تبری با او داریم. ما تولی و تبری را، خودمان درست کردیم.

... ما چه کار داریم می‌کنیم؟ کجاییم؟ هر کسی آخور من را درست کند و من را عزت کند و احترام کند، من تولای او را دوست دارم، با عشق همان هم می‌میرم نه با عشق تولی و تبری. عزیزان من، ما باید با محبت تولی و تبری از این عالم برویم. من والله، خجالت می‌کشم که یک یهودی را بیاورد بگوید این تولی داشته، محبت علی داشته او را نسوزان، من بدبخت را رو به آتش بکشانند، چرا بت پرستیدی؟ چرا برای خودت تولی و تبری درست کردی؟

... حالا که آقا امام زمان ما در ظاهر نیست، اما آیا امرش هست؟ آیا امرش هست یا نیست؟ آیا به یک مستضعف کمک کردی؟ چرا می‌گوید زیارت امام رضا، هفتاد حج، هفتاد عمره [ثواب دارد]، یک دفعه می‌گوید: آقا جان من، [چیزی بالاتر هم هست؟] امام ما، امام جوادالائمه می‌گوید: یک حاجت برادر مؤمن [برآوری]، یکی را دلش را خوش کردی. دل چه کسی را خوش می‌کنیم؟ ما که داریم با چنگ و دندان خون مردم را می‌خوریم.

... من یک وقت خدمتتان عرض کردم که یک خوابی دیدم یک قلعه‌ای بود، تمام این قم بیرون رفته بودیم، یک قلعه‌ای بود راه به هیچ کسی نمی‌داد. من جلو رفتم تقاضا کردم، به من راه دادند. وقتی نشستم دیدم دوازده امام، چهارده معصوم آنجا تشریف دارند. میزبانی، جلوی من میوه آورد، تا آورد گفتم: اینها چه کسانی هستند؟ گفت: آن پیغمبر است (صلوات) گفت: آن پیغمبر است و علی است و زهرا است و حسن و حسین، از آن طرف هم گفت: امام سجاد است تا حجة بن الحسن. ... من بلند شدم، اصلاً به این میوه‌ها اعتنا نکردم، آن میوه‌ها همه‌اش میوه های بهشتی است، من که میوه بهشتی نمی‌خواهم، اصلاً والله، بهشتش بی علی زشت است، بهشت بی علی به دینم قسم زشت است. من بلند شدم آنجا آن قلعه زمینش خاکی بود، اما آنجایی که آنها نشسته بودند، یک حساب دیگری داشت، من افتادم به خاک، تمام سر و صورتم را در مقابل خدا به خاک مالیدم، گفتم: خدایا، اول تشکر از تو می‌کنم، تو راه دادی. تو به من راه دادی، تو اینها را به من نشان دادی. اول باید خدا را ببینید، بعد علی را ببینید، بعد حسن را ببینید، بعد حسین را ببینید، بعد دوازده امام را ببینید.

... در قیامت از ما حبّ و بغض می‌خرند، بغضِ دشمنان آقا امام زمان را، حبّ آقا امام زمان را. اینها همه نور واحد هستند. ... در جای دیگر گفتم: دل، شیطان است، دلم خواست. باید ببینی دلت می‌خواهد، خدا هم می‌خواهد؟ آقا ولی الله الاعظم، امام زمان هم می‌خواهد؟ آقا امام زمان تایید کرده یا دلت می‌خواهد؟

... خدا حاج شیخ عباس را رحمت کند، گفت: یک عالمی بود او را در صحرای محشر آوردند، گفت: این نمازم، این روزه‌ام، گفت چه کاره بودی؟ گفت: من امام جماعت [بودم]، گفت: می‌خواستی نماز نخوانی و روزه هم نگیری؟ گفت: این حج من. گفت: دختری داشتی که مُرده بود، به زنت گفتی برویم حج، یک قدری هوا و هوس از دل ما بیرون برود، یک قدری این مشکلات این دختر از دل ما بیرون برود. گفت: این کتابهایم. گفت: کتابهایت هم رد شد. چرا رد شد؟ به اسم خودت نوشتی و افتخار می‌کردی. [حاج شیخ عباس] گفت: این مرد عالم بیچاره شد؛ تمام اعمالش رد شد. رفقای عزیز، بیایید اعمال داشته باشید، اتصال به ولایت باشد، والله، رد نخواهد شد. آخرش فرمود: یک سفر مشهد رفته بود، آقا امام رضا به دادش رسید.

... عزیزم، ولایت؛ یک نوری دارد، اگر در دلت تجلی کند، والله، بالله، بهشت را نمی‌خواهی. چرا؟ بهشت، به نور دست چندم اینها خلق شده است. شخصی خدمت امام صادق آمده، طلب بهشت می‌کند، حضرت فرمود: تو توی بهشت هستی. یابن رسول الله، من؟ گفت: آره، مگر تو پیش من نیستی؟ اندیشه داشته باشید، بفهمید. رفقای عزیز، اگر ما پیش امام زمان باشیم، به امام زمان دل بدهیم، آیا در بهشت نیستیم؟ بهشت، خورد و خوراک مرا تامین می‌کند، اما امام زمان اتصال به روح می‌شود، روح مرا تامین می‌کند. آیا می‌خواهیم روحمان تامین شود یا جسم؟


رفقا، این عالم بُغض‌فروش شده، نه حُبّ فروش. اصلاً آخرالزمان اینطوری شده؛ بغض‌فروش شده است. چرا می‌گوید اگر برادر مؤمن از دستت راضی نباشد، هیچ عبادتت قبول نمی‌شود؟ این برادر مؤمن به حبّ اتصال است. آیا متوجه شدیم؟ آن حبّ آن برادر مؤمنت اینقدر ارزش دارد، نه خودش. چرا حضرت می‌فرماید یک مؤمنی را بروی زیارت کنی، ثواب دوازده امام چهارده معصوم دارد؟ آن حبّی که در دل آن است زیارت می‌کنی، من که ارزش ندارم. پس خدای تبارک و تعالی حبّ خر است، حبّ را می‌خرد. بغض هم سزایش جهنم است.

... والله، این عالم مانند دیوار برفی می‌ماند، مرتب دارد آب می‌شود؛ اما تو آب‌شدنش را نمی‌بینی. عزیز من بیا با آن دو چشم ولایتت کار بکن تا ببینی همه این عالم، برفی است، دیوار برفی است، طی می‌شود. چیزی که طی می‌شود که به درد نمی‌خورد.

... بابا، ولایت این است که ما باید بفهمیم. ما چه ولایتی فهمیدیم؟ به قرآن مجید، یک خلقت را به اندازه یک ذره‌اش را نفهمیدیم. چه می‌گویی؟ خودمان را همچنین پاکیزه کردیم، به خیالمان سلام الله علیه هستیم. بیا تو این حرف خرد شو، ببین خدا چه می‌گوید. می‌گوید: من یک خلقتی را کنار می‌گذارم؛ مقصد خدا علی است، مقصد خدا زهراست، مقصد خدا امام زمان است. کجا می‌روید دنبال این و آن؟ اینها همه فکر می‌خواهد، اندیشه می‌خواهد، نروید بایگانی کنید. اگر تو فکر کردی، آنوقت ببین چطور منوّر می‌شوی. بفهم ولایت چیست، بفهم زهرا چه قیمتی دارد.


منبع: [ حب و بغض ]

تاریخ درج: [ 1399/03/31 ]

یا علی

حاج حسین خوش لهجه نابغه ولایت؛ حاج حسین خوش لهجه