منتخب:تنها مقصد متقی رستگاری شماست

از ولایت حضرت علی و حضرت زهرا
پرش به:ناوبری، جستجو

تنها مقصد متقی این است که می‌خواهد شما رستگار شوید

یک نفر بود مرید امام صادق (علیه السلام) بود. آن‌وقت یک برادر داشت، برادرش قدری اوباش بود. رفت بردارش را نصیحت کرد و بالاخره او هم به قول ما یک پالتو بلندی پوشید و خودش را ظاهر الصلاح نشان داد. آن‌وقت برادرش خبر خوشحالی را به امام صادق (علیه السلام) داد. گفت: آقا جان، برادرم که بد بود، خوب شد و توبه کرد. امام فرمود: اگر خوب شده بود در بلخ آن قضایا واقع نمی‌شد. صدها فرسخ تا بلخ است. در بلخ یک دریاچه بود. کنار بلخ با یک زنی دوستی کرده بود. ببین، امام خبر دارد. گفت: در بلخ آن قضایا واقع نمی‌شد. چه خبر است؟ تو را به حضرت عباس، کدام یک از شما امام زمان (عج الله فرجه) را اینطور می‌شناسید؟ همه شما پی کارتان هستید. آیا ما امام زمان (عج الله فرجه) را اینطور می‌شناسیم؟

دلم می‌خواهد آقایانی که اینجا می‌آیند تصفیه شوند. مثل آبی که تصفیه می‌شود. ببین، چقدر خوب است؟ یعنی شما کُر شوید، نه اینکه نجس شوید، نجس را پاک کنید. من این توقع را از شما دارم. ان‌شاءالله امیدوارم که همه شما همین سان باشید. خواست متقی مثل خواست این دوازده امام، چهارده معصوم است، فقط دلش می‌خواهد شما هدایت شوید، هیچ نظر دیگری ندارد. شما اگر حس کنید که متقی اینطوری است، خوب است.

ببین، این دو نفر نگذاشتند امیرالمؤمنین علی، یعسوب الدین، امام المبین، حجت خدا، وصی رسول الله مردم را هدایت کند. این‌ها هر کدامشان یک دستوراتی داشتند، مثلاً می‌گویند امام رضا (علیه السلام) رزاق رزق است. رزق را تقسیم می‌کند. امیرالمؤمنین (علیه السلام) هم آمده بود مردم را هدایت کند. حالا وقتی می‌خواهد در ظاهر از دنیا برود، خدا نمی‌گذارد با دل پر غصه برود. حالا جبرئیل به او کمک کرد. اشاره شد به جبرئیل، یا اخا جبرئیل، علی (علیه السلام) را کشتند. جبرئیل به تمام این دنیا و شاید به تمام این خلقت گفت: ارکان خدا شکست؛ یعنی امیرالمؤمنین (علیه السلام) ارکان خداست؛ یعنی مقصد خداست. شما که می‌دانید ارکان خیلی بالاست. حالا آن‌ها که در جهنم بودند بغض امیرالمؤمنین (علیه السلام) نداشتند، گناه کرده بودند و به توسط گناهشان در جهنم رفتند، آن‌ها مخلد نیستند، اهل جهنم هستند. به همه اهل جهنم یک دفعه این ندا رسید، تمام آن‌ها توبه کردند و ضجه کردند و خدا همه آن‌ها را نجات داد. اینکه می‌گوید اول ماه چقدر آمریزده می‌شود، وسط ماه چقدر، آخر ماه به قدر همه ماه، آمرزیده می‌شود، این‌ها دائم دیگر در جهنم نمی‌سوزند. حالا یک دفعه امیرالمؤمنین (علیه السلام) گفت: «فزت و رب الکعبه» به پروردگار کعبه؛ یعنی به خدای کعبه رستگار شدم؛ یعنی به مقصدم رسیدم.

به تمام آیات قرآن، متقی هم همین‌جور است. مقصدش این است که شما رستگار شوید. هیچ مقصدی ندارد. ببین، پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) چه چیزی گفت؟ پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) وقتی می‌خواست از دنیا برود، خدا به او فرصتی داد و ایشان صحبت کرد. گفت: مردم، وقتی خدای تبارک و تعالی من را به رسالت امر کرد، شما چطور بودید؟ آب شما از چاله‌ها بود، گوشت شما مار و موش بود، حالا چطور شدید؟ اعیان‌ترین مردم شدید. همه گفتند: بله. گفت: من هیچ مزد رسالت نمی‌خواهم، فقط «ذوی القربی» من را احترام کنید؛ یعنی بچه‌های من را احترام کنید. امام صادق (علیه السلام) می‌گوید: اگر پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) گفته بود بدترین اذیت را بکنید، این‌ها عوض سفارش‌ها پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) اذیتی نبود که نکردند.

به تمام آیات قرآن، متقی همین‌جور است. دلش خون است. اشک می‌ریزد، دلش می‌خواهد شما رستگار شوید. پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) گفت: مزد رسالت نمی‌خواهم، ما که رسالت نداریم. من الان هشتاد و چهار پنج سال است که دارم داد می‌زنم. هیچ چیز هم از شما نمی‌خواهم، فقط تقوا می‌خواهم. تقوا؛ یعنی پرهیزکاری، تقوا؛ یعنی امر اطاعت کردن. دلم می‌خواهد همه شما همین سان باشید.

حالا خدا برای شما پیام داده. من پیام خدا را می‌گویم. می‌گوید: اگر بخواهید شما را هدایت می‌کنم. این پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) برای ما مشکل به وجود آورده و شما توجه ندارید. (شما را احترام می‌کنم، نمی‌گویم نمی‌فهمید، ان‌شاءالله توجه ندارید.) چرا؟ اگر بخواهی رستگار شوی، باید مثل آن گدا باشی. آمد پیش امام حسن (علیه السلام) و گفت: حسن جان، من چیزی ندارم، بچه‌هایم چیزی ندارند. گفت: من فقیرم، چیزی ندارم. امام فرمود: آیا ولایت ما، خانواده را می‌فروشی. گفت: حرف ولایت را نزن، جان می‌دهم و ولایت را نمی‌فروشم. اگر تمام دنیا را به من بدهی ولایت را نمی‌دهم، حرف آن را نزن. خب، این فقیر، ولایت را خواسته، امام به او گفت: تو تهیدست هستی، فقیر نیستی. علی (علیه السلام) داری، حسن (علیه السلام) داری، حسین (علیه السلام) داری، زهرا (علیها السلام) داری، تقوا داری، گناه نداری. کدام یک از ما اینطور هستیم؟

قربانتان بروم، همین‌جور که الان شما مهندسید، به فکر معدن هستید، به فکر این هستید که کارگرتان چطوری باشد، تفکر را هم یک کاری حساب کنید، یک مقدار فکر کنید. تفکر را در کارهایتان بیاورید. من تفکر را در کارهایم آورده‌ام. تو اگر در کارهایت تفکر بیاوری، نمی‌روی زمین مردم را، ملک مردم را بگیری. قربانت بروم، چه کار داری می‌کنی؟ کجای ‌ای رفیق؟ من به جرأت قسم خوردم که من هم هیچ چیز از شما نمی‌خواهم. شما اگر میوه‌ای گرفتید، چیزی گرفتید، پولی گرفتید، این چیزها، در خزانه خودتان می‌رود. به من که مربوط نیست، اما من شما را تشویق می‌کنم. فردای قیامت از آن‌ها نیستید که پشت دستتان را دندان بگیرید.

مرجع: سخنرانی اربعین 92

تاریخ درج: [ 1397/06/29 ]

یا علی

حاج حسین خوش لهجه نابغه ولایت؛ حاج حسین خوش لهجه